ZALOŽENÍ S.R.O. DO TÝDNE.

Společnost s ručením omezeným založíme rychle za vás.

Žádné obíhání úřadů
ani složité papírování.

Nemusíte na úřady ani za notářem. Složitou administrativu hoďte za hlavu. Pouze jednou skočíte na poštu a zbytek vyřídíte online od stolu.
 

Nová společnost
za 7 pracovních dnů

Díky dlouhým rokům praxe zvládneme vyřídit proces založení během krátké chvíle.

Stačí vám 15 minut
a 2 podpisy

Ušetřený čas můžete věnovat sobě, rodině nebo rozvoji svého byznysu.

Férová cena
a jasná komunikace

Jednáme vždy na rovinu, pracujeme efektivně a bez zbytečných průtahů.

Kolik stojí založení firmy?

Postaráme se o celý proces založení vaší nové společnosti od notářského zápisu po vyřízení živnosti. Žádné skryté poplatky ani pravidla pod čarou u nás nečekejte.

Co vše zahrnuje založení firmy?

3 888 Kč

+ zákonné poplatky 5 000 Kč 
(včetně sídla ZDARMA)

*tlačítko vás přesměruje na stránky
sesterské společnosti Ofigo

Ohlasy zákazníků

Služby fungují, stalo se vše, co slíbili a na čem jsme se dohodli. Skvělá spolupráce a úspora času i starostí.
Petr Sedmera
Doporučují, firmu jsem založil bez problémů během jednoho dne. Rychlé a spolehlivé jednání!
Janousek Stavby
Rychlé, vstřícné s výbornou cenou. Můžu jenom doporučit! 
Jiri Kheler

Co vše zahrnuje založení firmy?


01

Pošlete nám objednávku

Stačí kliknout na tlačítko "NEZÁVAZNĚ OBJEDNAT" a vyplnit úvodní formulář. Po úhradě faktury vše zkontrolujeme a zašleme vám e-mailem potřebné dokumenty. 

02

Vyberte si název firmy

Dobře zvolený název je (téměř) polovina úspěchu každé společnosti. Vyplatí se proto nespěchat. A pokud si do začátku nevíte rady, inspirujte se v našem článku.

03

Zvolte sídlo a výši kapitálu

Základní kapitál může být klidně 1 000 Kč a co se týče sídla, i s tím vám rádi pomůžeme. V ceně založení od nás totiž získáte virtuální sídlo zdarma.

04

Ověřte 2 podpisy na poště

Ověřené dokumenty nám pošlete zpět. Nic víc není potřeba, za pár minut jste hotovi. O ostatní úřady a administrativu už se postaráme my. Můžete být bez obav.

05

Do týdne máte novou společnost 

Po vyřízení všech kroků vám dáme okamžitě vědět. Hotové dokumenty k založené firmě vám přiveze náš kurýr.


Exekuce a insolvence

Pokud by byl nový společník nebo jednatel společnosti v exekuci či insolvenci, nejprve nás kontaktujte. Je nutné individuální posouzení notářem, zda je možné, aby daná osoba vykonávala funkci společníka, nebo jednatele.


Máte k procesu otázky, některé odpovědi najdete v sekci Časté dotazy nebo nám napište.

*tlačítko vás přesměruje na stránky
sesterské společnosti Ofigo

Kolik času zabere, když budete firmu zakládat

Kolik času zabere, když budete firmu zakládat...

... s Virtuanum

... sami

Vyplnění online formuláře + ověření plných mocí

15 + 15 minut

---

Notářský zápis

1 hodina

Fotokopie plné moci

15 minut

Výpis z katastru nemovitostí

15 minut
Výpis z rejstříku trestů

15 minut
Ověřování podpisů

30 minut
Notářský zápis do obchodního rejstříku

2 hodiny
Expresní zápis do obchodního rejstříku

2 hodiny

Zřízení virtuálního sídla

45 minut
Vyřízení volné živonosti

2 hodiny
Založení speciálního účtu pro složení základního kapitálu

500 Kč

1/2 hodiny
Založení firmy (včetně sídla ZDARMA)

2 888 Kč

CELKEM 8 hodin vašeho času během 14 dnů (k tomu 7 úředníků a 9 podpisů) prostě fůra zbytečných nervů
Zákonný poplatek za služby notáře

4 500 Kč

Zákonný poplatek za živnostenské oprávnění

1 000 Kč

Celková cena se vším všudy (+DPH)

8 888 Kč

Virtuální sídlo ZDARMA

*tlačítko vás přesměruje na stránky
sesterské společnosti Ofigo

Časté dotazy

Jak si mohu firmu objednat?

Stačí kliknout na tlačítko "NEZÁVAZNĚ OBJEDNAT" a vyplnit úvodní formulář. Po úhradě faktury vše zkontrolujeme a zašleme vám e-mailem dokumenty. U nich na poště ověříte podpisy a pošlete nám je zpět. Poté za vás vše vyřídíme na příslušných úřadech. Dokumenty k založené firmě vám přiveze náš kurýr.

Je cena za jednoduché sro 11.499 Kč konečná?

Ano. Žádné skryté poplatky před vámi netajíme.

Proč nenabízíte hotové ready-made firmy?

Koupě tzv. ready-made firmy bývá zpravidla o pár dnů rychlejší, ale co ušetříte na čase, to často vyváží starosti s právními a účetními nejasnostmi. Nikdy 100% nevíte, jakou má taková společnost historii a jestli není zatížená problémy, které později vyplavou na povrch. Proč se nákup hotové firmy nevyplatí jsme obsáhle popsali také na našem blogu.

Jak zajistit ověření dokumentů potřebných pro založení firmy?

Pokud máte trvalý pobyt na území ČR, výpis z rejstříku trestů, který je pro založení firmy nutný, pro Vás zařídí náš notář. Ověření podpisu Plné moci a Prohlášení jednatele, které Vám zašleme, si pak zajistíte jednoduše na kterékoliv pobočce CzechPOINT.

Jak postupovat, když žijete na Slovensku nebo v jiné zemi, se dozvíte v naší přehledné online nápovědě k zakládání firem.

*tlačítko vás přesměruje na stránky
sesterské společnosti Ofigo

Mám dotaz

Neváhejte kdykoliv napsat. Rádi vaše otázky zodpovíme.


Jak na založení společnosti

K založení nové společnosti můžete přistoupit dvěma způsoby:

 1. buď se do toho pustíte sami a projdete si celým administivním kolečkem bez pomoci,
 2. nebo to necháte na odbornících a ušetříte dny jinak strávené obíháním úřadů.

Ať už zvolíte jednu či druhou cestu, je dobré si postup alespoň v základu nastudovat, protože dobré znalosti jsou jedním z důležitých předpokladů úspěšného podnikání.

Abyste mohli založit společnost, musíte:

 • Sepsat společenskou smlouvu (případně zakladatelskou listinu)
 • Připravit čestné prohlášení jednatele a správce vkladu
 • Zajistit si výpis z rejstříku trestů a potvrzení banky o splacení základního kapitálu
 • Vyřídit smlouvu o poskytnutí sídla a souhlas vlastníka objektu s jeho umístěním
 • Sepsat smlouvu o zvláštním účtu pro složení základního kapitálu
 • Vyplnit formulář ohlášení živnosti na živnostenském úřadě, formulář návrhu na zápis do obchodního rejstříku a formulář registrace k daním na finančním úřadě
 • Získat výpis z obchodního a živnostenského rejstříku

Jak se liší typy společností?

Celosvětově nejvyužívanější formou obchodní společnosti je společnost s ručením omezením (s.r.o.). V České republice ji upravuje zákon o obchodních korporacích a díky jednoduchému postupu založení je velmi oblíbená především mezi začínajícími a malými podnikateli. Společnost s r.o. se zakládá sepsáním zakladatelské listiny nebo společenské smlouvy, tak jako ostatní formy společností ale vzniká teprve okamžikem zápisu do obchodního rejstříku. Společníci v tomto případě ručí za své závazky do výše vkladu. Základní kapitál může být pouze 1 Kč.

Akciová společnost (a.s.) je oproti tomu náročnější a vyplatí se spíše pro podnikatele, kteří od začátku plánují větší byznys. Kapitál se zde neskládá z podílů jednotlivých společníků, ale z akcií a jeho minimální výše jsou 2 miliony Kč (nebo 80 tisíc EUR). Každý společník neboli akcionář pak ručí za závazky svým vlastním podílem. Vrcholným orgánem je valná hromada (shromáždění všech akcionářů resp. vlastníků společnosti).

Veřejnou obchodní společnost (v.o.s.) mohou založit minimálně 2 osoby, které za závazky ručí společně a nerozdílně celým svým majetkem. Základní kapitál stejně jako nutnost zřídit vnitřní orgány společnosti nejsou zákonem stanoveny. Oba body jsou tedy dobrovolné a vyplývají ze společenské smlouvy.

Forma komanditní společnosti (k.s.) nebývá příliš častá, ale pro úplnost je důležité ji zmínit. Kombinuje v sobě prvky uvedených osobních a kapitálových společností a jako taková má také dva druhy společníků. Těmi prvními jsou komanditisté, kteří mají povinnost složit vklad (výše základního kapitálu není stanovena) a ručí za závazky společnosti do výše svého nesplaceného vkladu, a komplementáře, kteří tuto povinnost nemají; jsou navíc statutárním orgánem společnosti.

Poslední ze základních forem je družstvo. Jedná se o společenství neuzavřeného počtu osob, které ovšem musí mít minimálně 3 členy (mohou to být osoby fyzické i právnické) — k těm nejznámějším patří družstva bytová nebo výrobní. Hlavními orgány družstva jsou členská schůze, představenstvo, kontrolní komise, případně další dle jeho stanov. Výše minimálního základního kapitálu nebo nejnižšího možného vkladu pro člena družstva není zákonem stanovená. Tak jako výše uvedené společnosti i družstvo ale vzniká teprve zápisem do obchodního rejstříku.

Co promyslet před založením s.r.o.

Tyto základní kroky byste si měli ujasnit, než vkročíte do vlastního podnikání:

 1. Typ živnosti
 2. Forma společnosti a základní kapitál
 3. Typ živnosti

V jaké oboru budete podnikat?

To je základní podmínka pro rozjezd nového byznysu. U většiny stačí pouze zajít na kterýkoliv živnostenský úřad a po zaplacení poplatku je prakticky hotov, některé typy živností ale vyžadují současně doložení odborné způsobilosti. Rozdělují do těchto kategorií:

 • volné – nevyžaduje odbornou ani jinou způsobilost (veškeré výrobní a obchodní činnosti + služby, které nespadají do kategorií uvedených níže)
 • řemeslné– vyžadují odbornou způsobilost (např. pekař, kadeřník apod.)
 • vázané – musíte prokázat odbornou způsobilost upravenou zvláštním právním předpisem (např. účetní poradenství, projektová činnost atd.)

Forma společnosti a základní kapitál

Nejčastějším typem je společnost s ručením omezeným, jak jsme si ale uvedli výše, nabízí se také další varianty (a.s., v.o.s., k.s. nebo družstvo). A podle toho se také budou lišit podmínky spojené se založením, jako je i výše resp. potřeba složení základního kapitálu. Zatímco u s.r.o. si vystačíte s 1 Kč, pro akciovou společnost už musíte mít minimálně 2 miliony korun.

Neplaťte za fyzickou kancelář, když ji nepotřebujete

Dříve bylo rozhodování jasné, protože fyzická kancelář byla prakticky jedinou volbou. Dnes lze ale řadu činností vykonávat jednoduše na dálku a proto stále více podnikatelů (IT profese, provozovatelé e-shopů apod.) volí sídla virtuální. Jejich hlavní výhodou je především úspora finančních prostředků, které nemusíte vydávat za vysoký měsíční pronájem a vybavení.

U dobrých poskytovatelů navíc získáte takové virtuální sídlo na prestižní adrese v centru velkých měst, což je pro spoustu obchodních partnerů a klientů důležitý ukazatel při rozhodování, zda s vámi naváží obchodní styk, nebo ne.

Dobrý název je investice do budoucnosti

Jestli to se svým podnikáním myslíte vážně i do budoucna, měli byste si na vymýšlení názvu vyhradit dostatek času nebo ideálně přizvat odborníka. U mnoha úspěšných produktů současnosti je to totiž právě název, který nese největší hodnotu.

Základní pravidla pro výběr názvu společnosti:

 • měl by být originální, ale zároveň snadno vyslovitelný,

 • dobré pojmenování je krátké a výstižné,

 • lze si jej lehce zapamatovat,

 • musí být odlišitelný od existujících společností na trhu,

 • dle zákona nesmí název působit klamavě, hanlivě a urážlivě.

Ujistěte se, že váš název nekoliduje s už existujícími značkami v našem online ověřovači.

Postup založení společnosti
s ručením omezeným

Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne a když si zvolíte dobrého poskytovatele, můžete při zakládání společnosti přinejmenším ušetřit desítky hodin svého času, nemluvě o stresu a starostech s obíháním úřadů. Ať už se do toho ale pustíte jakkoliv, není na škodu nastudovat si příslušné zákony, díky kterým se v celé problematice společností lépe zorientujete. K těm důležitým patří:

Založení společnosti s Virtuanum

Naprostou většinu kroků zvládnete vyřídit od svého stolu, pak jednou zaběhnete na poštu a do týdne máte společnost připravenou. Za jednu cenu a na 10 let. Začít můžete vyplněním úvodního formuláře. Další administrativu už si přebereme a úřady oběhneme za vás.

Založení společnosti svépomocí

Připravte se na dlouhou administrativu a ideálně se domluvte také s právníkem, který vám pomůže s přípravou základních dokumentů a smluv. Stejně tak si poznačte adresu notáře, protože to bude jedno z prvních míst, kam budete muset zamířit z důvodu sepsání společenské smlouvy (případně zakladatelské listiny, pokud jste jako zakladatel sám).

Co dalšího vás mj. ještě čeká? 

 • získání živnostenského oprávnění na jakémkoliv živnostenském úřadě v ČR je základní povinnost a krok k novému podnikání

 • složení základního kapitálu na nově zřízený účet v bance (stačí 1 Kč, s ohledem na důvěryhodnost se ale vyplatí vyšší)

 • doložení výpisu z rejstříku trestů (na kterékoliv z poboček CzechPointu), je zřejmé, že jednatelem společnosti musí být osoba bezúhonná a způsobilá k právním úkonům

 • stanovení sídla společnosti, toto sídlo může být jak fyzické, tak virtuální, vždy každopádně musíte mít písemný souhlas vlastníka nemovitosti s jeho umístěním, (ve Virtuanum nabízíme virtuální sídla v Praze a stejně tak máme virtuální sídla v Brně)

 • návštěva finančního úřadu, kde vás čeká formulář přihlášení k dani příjmů právnických osob, získat pak také musíte osvědčení o registraci k daním

 • vyzvednutí výpisu z živnostenského rejstříku, kam úřad po zápisu společnosti do obchodního rejstříku zapíše vám přidělené IČ (identifikační číslo)

A pamatujte, že sepsáním společenské smlouvy je sice společnost založená, její vznik ale nastane teprve zápisem do obchodního rejstříku.

Na co si dát při zakládání pozor

Nepřesné informace

Na internetu narazíte na spoustu rad věnovaných zakládání společností, ale ne vždy obsahují správné informace. Proto, pokud se spoléháte na online prostředí, ověřujte vše vždy minimálně z několika nezávislých zdrojů.

Narazit můžete stejně tak na vzory smluv a dokumentů, které ale mohou trpět stejnými problémy a obsahovat tak chyby. Dobře poslouží jako vzor, ale minimálně kontrola s odborníkem je rozhodně na místě.

Klamavé nabídky

Věříme, že seriózních poskytovatelů je stále většina, ale přesto občas narazíme na nabídky, které si s férovostí zrovna netykají. O co jde? Jedním z ukazatelů mohou být příliš nízké ceny, které ale obvykle pokrývají pouze základní službu, která je podmíněná dalšími poplatky. K těm se ale musíte buď dlouze pročíst nebo je vyhledat schované pod čarou. U zakládání firem to může být např. tak, že v ceně není zahrnutý notářský zápis, kolky a další nezbytné položky, které výslednou cenu vyšroubují podstatně výše.

Dalším trikem bývá cena nebo sleva podmíněná nákupem dalších služeb, které ale v zásadě vůbec nepotřebujete. K prostému založení firmy si tak musíte přikoupit např. balíček účetnictví nebo právního poradenství, které navíc nemusí odpovídat kvalitě, kterou byste v případě potřeby vyžadovali.

Ready-made společnosti

Na první pohled to zní výborně. Firma je hotová a vy tím pádem nemusíte nic složitě vyřizovat. V případě, že narazíte na seriózního poskytovatele to tak skutečně být může, zdaleka to ale neplatí vždy a takový nákup hotové společnosti se vám může někdy pěkně prodražit. Uvedeme tři běžné situace:

 1. Špatná reputace — časté změny názvu, převody podílů a pochybné transakce, to jsou jen některé příklady z historie, kterými si mohla vaše firma projít. Co myslíte, jak to bude působit na vaše klienty a obchodní partnery?
 2. Nejisté smlouvy — u ready-made společností nemáte 100% kontrolu nad tím, jaké dohody dříve uzavřela. A za podobné riziko vám advokát sotva poděkuje.
 3. Mlhavá historie — o minulosti kupované společnosti máte v době převzetí obvykle velmi malý přehled. A i když u seriózních nabídek dostanete potvrzení, že žádnou trestnou činnost firma ve své historii nemá, 100% jistotu vám to nedá.