JAKÁ RIZIKA VÁS ČEKAJÍ PŘI KOUPI READY-MADE SPOLEČNOSTI?

Rychle a bez starostí. To jsou dva hlavní benefity, které podnikatelé přisuzují hotovým neboli tzv. ready-made společnostem. Výhody jsou to ale spíše jen na papíře. Realita bývá drsnější a nákup takové firmy s sebou nese hned několik rizik, které byste neměli brát na lehkou váhu.

Pokud se pro pořízení už hotové firmy rozhodnete a narazíte na skutečně solidního poskytovatele i schopného notáře, můžete ji mít třeba do 24 hodin. Tím ale v zásadě její výhody oproti založení zcela nové společnosti končí. Pokud si navíc nedáte pozor, hrozí vám hned několik nepříjemností, které, jak už to tak zpravidla bývá, vyplavou na povrch v tu nejméně vhodnou dobu.

Jaké jsou ty nejčastější?

  • Skrytá břemena a dluhy
  • Nedostatečné informování ze strany prodejce
  • Firma se všemi živnostmi
  • Nejisté získání úvěru

Čistá firma? Jen na první pohled

Rychlé pořízení firmy je příjemný bonus, čas nás ale někdy svádí k neopatrnému jednání a to se může v případě ready-made firem snadno vymstít. Přes všechny záruky totiž nikdy nemáte o minulosti firmy 100% přesné údaje a už mnohokrát se opakovala situace, kdy se důvěřivým podnikatelům po několika týdnech či měsících od nákupu ozvali věřitelé s pohledávkami ve výši stovek tisíc korun. Co pak? Cesta obvykle vede k soudu, kde se budete snažit prokázat, že šlo o podvod, kterého jste si dopředu nebyli vědomi.

A nemusí jít pouze o starosti spojené s dluhy. Často se stává, že si lidé založí firmu u poskytovatele, jako je např. Virtuanum, a tu následně prodají. Na tom by ještě nebylo nic špatného. Chybou ale je, když novému majiteli vůbec neoznámí, že má jeho firma virtuální sídlo a jaké s tím jsou spojeny povinnosti. Zpravidla v takovém případě nedojde ani k předání kontaktů, což vzájemné komunikaci mezi novým majitelem a provozovatelem sídla rozhodně nepomůže. Vlastník se pak právem diví, že mu nechodí firemní pošta, přestože dostává do datové schránky pokuty od úřadů – třeba z důvodu, že sice změní název společnosti, ale už ne zákonem povinné označení na budově sídla. Jelikož o něm zkrátka neví. Na druhou stranu provozovatel, protože s ním firma pochopitelně dlouhodobě nekomunikuje, je obvykle donucen sídlo takové společnosti zrušit, což může vést až k poslání firmy soudem do likvidace.

Potíže umí nadělat i sami zřizovatelé, kteří ready-made firmy prodávají. Coby „službu pro zákazníka“ totiž občas zakládají společnosti se všemi volnými živnostmi, protože, jak sami tvrdí, dopředu neví, v jaké oblasti budou jejich klienti podnikat. I když to jako myšlenka nevypadá na první pohled zle, pro kupujícího z toho vyplývají spíše starosti. Některé živnosti vyžadují, aby měl podnikatel pro danou činnost také příslušné oprávnění, které ale nový majitel pochopitelně vůbec nemusí vlastnit. Technická inspekce České republiky proto z toho důvodu také začala tyto firmy obesílat s výzvou k odstranění nedostatků. A pokud tyto chyby majitel firmy nevyřeší, může ho čekat i pokuta.

Vyhráno nemáte ani u banky

Možná si říkáte, že nákup hotové firmy s dlouhou historií a dobrými čísly vám zajistí přinejmenším lepší výchozí pozici při jednání o úvěr. Tak jednoduché to ale není. Historie společnosti je pro banku pochopitelně důležitá, pokud ale narazí např. na změny ve struktuře firmy, ať už jde o změny majitelů či úpravy základního kapitálu, je obvykle při udělování úvěrů podstatně opatrnější. Získání financí tím pádem zdaleka není samozřejmostí.

Rozhodování mezi pořízením hotové a nové firmy je pochopitelné, pokud ale zvážíte všechna pro a proti, mít společnost zcela novou je hlavně v dlouhodobém horizontu jednoznačně výhodnější. A zdaleka už neplatí, že byste museli na vyřízení nové firmy čekat dlouhé týdny nebo dokonce déle. U nás ve Virtuanum vám ji bez problému založíme do 7 dnů.

Podobné články

JAK POJMENOVAT NOVOU FIRMU

JAK POJMENOVAT NOVOU FIRMU

Na první pohled může vymyšlení názvu vypadat jako hračka, ale nenechte se zmást. Zvolit správné jméno firmy je častokrát náročná slovní alchymie.

JE KOUPĚ READY-MADE SPOLEČNOSTI DOBRÝ NÁPAD?

JE KOUPĚ READY-MADE SPOLEČNOSTI DOBRÝ NÁPAD?

Založit novou společnost chvíli trvá a trávit čas ve frontách na úřadech nepatří zrovna k oblíbeným kratochvílím. Vedle takové varianty se zdá být koupě hotové firmy jako jasná volba bez rizik, nenechte se ale napálit.

SPOLEČNOST S RUČENÍM OMEZENÝM – PŘEDMĚT PODNIKÁNÍ NEBO PŘEDMĚT ČINNOSTI

SPOLEČNOST S RUČENÍM OMEZENÝM – PŘEDMĚT PODNIKÁNÍ NEBO PŘEDMĚT ČINNOSTI

Společnost s ručením omezeným je obchodní korporací a obchodní společností, tedy právnickou osobou. Podle ustanovení § 123 odst. 1 občanského zákoníku zakladatelské právní jednání každé právnické osoby musí, mimo jiných náležitostí, určit i předmět činnosti.