BANKA JAKO PARTNER VAŠEHO PODNIKÁNÍ. KTEROU DOPORUČUJEME KLIENTŮM?

Mít vedení účtu zdarma je dobrý benefit. Neměl by se ale stát tím jediným kritériem, podle kterého se budete při výběru banky rozhodovat. Místo výhod vám totiž může přinést i starosti. Šetřit náklady v začátcích podnikání je rozumná úvaha. U volby účtu je ale nutné myslet i na další parametry nabídky. Zvlášť pokud máte v plánu své podnikání postupem času rozvíjet.

Představte si situaci, kdy vaše podnikání úspěšně roste, takže se rozhodnete vzít si úvěr nebo kontokorent. Banka ale žádost zamítne. Proč? Častokrát z důvodu krátké firemní historie, jako se to stalo v začátcích nám u bezplatného účtu ve FIO bance. Přestože naše měsíční obraty byly bezmála 100.000 Kč, banku to nezajímalo a rozhodla pouze na základě posledního daňového přiznání z předchozího období, kde byly obraty nižší. S něčím podobným už se setkaly stovky podnikatelů a je pravděpodobné, že se tento příběh bude opakovat i v budoucnu. A právě z toho důvodu našim klientům radíme nevybírat bankovní účty pouze podle toho, kolik za ně zaplatí, resp. nezaplatí. Bývají totiž často svázané pravidly, které jsou výhodné na začátku, ale do budoucna vás spíše omezují.

Kam peníze uložit?

Tak, jako většina lidí, dáváme přednost tomu mít všechny finance u jedné banky a představa, že bychom si zakládali účet u jedné, úvěr u druhé a kontokorent u třetí, je zbytečně složitá. Doporučení a pozitivní zkušenosti s vedením osobních financí nás proto nakonec dovedly k Raiffeisenbank.

Zvolili jsme účet s vedením na první rok zdarma (poté stojí 129 Kč měsíčně). A za půl roku se nám v internetovém bankovnictví skutečně objevila nabídka na předschválený úvěr, který jsme využili. Pro jeho získání se totiž jako hlavní kritérium posuzuje aktuální obrat na účtu, což je hlavně pro mladší společnosti výhodné a podstatně jednodušší. Jediné, co bylo nutné doložit, je potvrzení o bezdlužnosti z Finančního úřadu a České správy sociálního zabezpečení. U vyšších částek pak také daňové přiznání za poslední rok.

Komunikace s bankou je velmi pohotová a při doporučení nových klientů nebo splnění stanovených podmínek (součet příchozích plateb alespoň 15.000 Kč a minimálně 3 odchozí transakce měsíčně) navíc můžete i v Raifce získat vedení svého účtu zcela bezplatně.

Banka, která vás podpoří

Když dnes novým klientům zakládáme společnost, základní kapitál vždy skládáme na účet u Raiffeisenbank. Po založení firmy si jej pak sami převádí na podnikatelský účet s ročním vedením zdarma a po uplynutí 12 měsíců se mohou rozhodnout, jestli jsou se službami spokojení a u vybrané banky zůstanou, nebo účet zruší. Nám se tato volba v každém případě vyplatila a jsme velmi rádi, že ji oceňují také naši klienti.